تعداد بازدید کنندگان 1867
شنبه 16 خرداد 1394-18:9:18


مروری بر زندگی و آثار دکتر عباس زریاب خویی ابراهیم اصلانی

به منظور تجلیل از مقام شامخ دکتر عباس زریاب‌خویی بزرگداشتی از 22 تا 24 خرداد با حضور اساتید برجسته ایرانی و با همکاری دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، فرمانداری خوی و مجمع خویی ها در شهرستان خوی برگزار خواهد شد.به همین منظور مرور مختصری بر زندگی و آثار دکتر عباس زریاب‌خویی را در ادامه می‌خوانیم:

خوی یکی از فرهنگ-شهرهای ایران به‌شمار می‌آید. علما و دانشمندان بسیاری از این شهر برخاسته‌اند که مفاخر ایران زمین محسوب می‌شوند. یکی از این بزرگان، دکتر عباس زریاب‌خویی است که علاوه بر تسلط بر روش صحیح پژوهش، هم علوم و معارف دوران اسلامی و هم تاریخ و فرهنگ ایران قبل از اسلام را به خوبی می‌دانست و مهم‌تر آن‌که به مراتب بالایی از فضائل و سجایای اخلاقی رسیده بود.

زریاب در 20 مرداد ماه 1289 در خوی چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و سیکل اول متوسطه را در خوی سپری کرد. بعد از مدتی ترک‌تحصیل، شوق علم‌آموزی او را در سال 1316 به قم کشاند. سال 1322 به‌علت بیماری پدر به خوی بازگشت و مدتی به تدریس در دبیرستان پرداخت. سال 1324 به تهران آمد و بعد از چند سال عسرت و سختی، سرانجام در کتابخانۀ مجلس شورای ملی استخدام شد. در سال 1334 با معرفی سیدحسن تقی‌زاده بورس مطالعاتی از آلمان‌غربی گرفت و 5 سال در ماینس، فرانکفورت و مونیخ به تحصیل در رشته‌های تاریخ، علوم و معارف اسلامی، فلسفه و فرهنگ تطبیقی پرداخت.

پس از بازگشت به ایران، مدتی در کتابخانۀ مجلس سنا به کار مشغول شد و از سال 1341 تا 1343 به‌دعوت هنینگ ایران‌شناس نامی برای تدریس فارسی به دانشگاه برکلی رفت. بعد از مراحعت به ایران، استاد تاریخ دانشگاه تهران شد. زریاب علاوه بر تدریس ادبیات فارسی، ادبیات عرب، فلسفه و زبان‌شناسی و معارف اسلامی در دانشگاه، آثار ارزشمندی در قالب کتاب و مقاله پدید آورد و با مراکز و افراد علمی شاخص در ایران و جهان نیز مراودات مستمری داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با تأسیس بنیاد دایره‌المعارف اسلامی، مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و دایره‌المعارف تشیع همکاری کرد و مقالات پربار او زینت‌بخش این دایره‌المعارف‌ها شد.

بررسی کتاب ها و مقالات زریاب، وسعت و عمق اطلاعات او را تا حدی معلوم می‌دارد. به اذعان کسانی که با او آشنایی داشتند، زریاب از ابعاد گوناگون علمی و شخصیتی نه فقط کم‌نظیر بلکه انسانی بی‌نظیر بود. حضور او در هر محفل علمی موجب می‌شد تا همگان فرصت را غنیمت شمرده، سکوت کنند و از دل و جان گوش به کلام زریاب بسپارند. از آثار عمدۀ دکتر زریاب‌ می‌توان به ترجمۀ کتاب‌های «تاریخ فلسفه» و «لذات فلسفه» از ویل دورانت و تألیف «تاریخ ساسانیان»، «تاریخ ایرانیان و عرب‌ها در زمان ساسانیان»، «بزم‌آورد؛ 60 مقاله در بارۀ تاریخ، فرهنگ و فلسفه» و تصحیح چند اثر مهم قدیمی اشاره کرد.

دکتر عباس‌زریاب‌خویی بعد از کسالتی چند روزه، در 11 بهمن ماه 1373 دار فانی را وداع گفت. از او دو فرزند به نام‌های حسین و محمدامین به یادگار مانده است. بزرگان فرهنگ و ادب ضمن نوشتن مقالات و یادداشت‌هایی در توصیف شأن و منزلت دکتر زریاب، با تعابیر قابل توجهی از او یاد کرده‌اند و چه زیبا و برگزیده گفتند: دریغا زریاب، دریغا فرهنگ ایرانی!

منبع: سايت مجمع خويي ها


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 29 + 8
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل