تعداد بازدید کنندگان 1662
دوشنبه 18 خرداد 1394-14:30:14


توان و ظرفیت مدیریت شهری روی یک خیابان متمرکز شده و ما هنوز در مدیریت آن مانده ایم

در جلسه علنی شورای شهر خوی، مطالبی پیرامون مشکلات مردم و کسبه خیابان امام و لزوم تسریع عملیات و در نهایت به عهده گرفتن اتمام این پروژه توسط شخص شهردار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. به گزارش آذرنــگاه، طبق روال همیشگی برای حضور در جلسه علنی شورای شهر خوی به صحن شورا رفتیم تا اخبار و فعالیتهای انجام شده را به اطلاع عموم شهروندان برسانیم.

دستور جلسه شورای شهر با عنوان بررسی مشکلات و رفع موانع و علل تأخیر در روند ادامه عملیات پیاده راه سازی خیابان امام با حضور فرماندار، معاون برنامهریزی فرمانداری، شهردار و اعضای شورای شهر خوی از ساعت 18:30 تا ساعت 21:30 مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت و در نهایت پس از کش و قوس فراوان مقرر گردید به پیشنهاد شهردار موضوع اتمام عملیات این خیابان به شخص وی واگذار گردد و بدون ورود و اعمال نظر هیچ یک از اعضای شورا به این پروژه، رأساً بر امور تصمیم گیری کرده و پروژه را به اتمام برساند.

 

عدم نظارت کافی و روحیه های غیرمسالمت آمیز باعث اتلاف زمان و سرمایه در پروژه خیابان امام شده است و همه ما مقصر هستیم

حسین سیوانیاصل، فرماندار شهر خوی:

 بنده علاقه دارم برای همفکری، تقویت همکاری و آگاهی بیشتر از چند و چون مصوبات شورا، متناوباً در جلسات و صحن شورای شهر حضور یابم.

خیابان امام از ابتدای مهرماه سال 93 بسته شد و امروز که 9 ماه از آن می گذرد متأسفانه پیشرفت قابل قبولی نداشته است و احساس می کنم مدیریت این خیابان دچار مشکل شده و روند عادی خود را طی نمی کند. توجیه بسته شدن خیابان امام به هر نیتی که بود(نوسازی، بهسازی و یا طرح ترافیک)، یک فرایند طولانی بدنبال داشت و به نوبه خود یک داستان بود و تا به امروز نیز مراحل متعددی را طی کرده، حتی انجام طرح مطالعاتی که قرار بود بازخورد و عواقب اجتماعی و اقتصادی را مورد بررسی و سنجش قرار دهد نتوانست کمکی برای تصمیم گیری نهایی در خصوص این خیابان باشد و به نظر بنده هر مرحله از این خیابان دچار فراز و نشیب شده است.

اینکه وضعیت خیابان امام با روال قبلی دچار مشکل و معظلاتی بود شکی نیست ولی از وضعیت نهایی این خیابان نیز چیزی بصورت روشن مشخص و در دست نیست و معلوم استکه روند عملیات با پلن مشخصی پیش نمی رود.

به بهانه های متعددی مجوز مطالعات را برای این خیابان اخذ کردیم ولی در نهایت بازخورد مطلب بصورت روشن به دستمان نرسید و شورای ترافیک هم در جلسات متعدد با همفکری و تجارب آرا به این نتیجه رسید که خیابان امام کم عرض و پیاده رو ها نیز تعریض شود که از زمان تصویب و اجرای عملیات در بازدید میدان احساس کردم وجود تیرها و ترانسهای برق در این خیابان، نمای خوبی به این خیابان نخواهد داد و پیشنهاد دادم تا اقدام به جمع آوری تیرهای برق و انتقال کابلها بصورت زیرزمینی شود تا این معظل نیز حل شود که با نظر مساعد مدیرعامل شرکت توزیع مقرر گردید از 15 اسفند 93 اجرا شود که بعلت آغاز تعطیلات نوروزی مجدداً این طرح یکماه دیگر نیز به کما رفت و در حین اجرا با بروز مشکلات جدید قضیه پیچیده شد و عملاً 6 ماه زمان از دست رفت و اعتراف میکنم که مقصر اصلی تأخیر عملیات بخاطر انتقال کابلهای برق بصورت زیرزمینی شخص بنده بودم ولی آنچه که مشخص است اینکه مدیریت پروژه دچار سستی و ضعف شده و روند عملیات خیلی کند پیش میرود.

در چند روز اخیر نیز فضای جدیدی بروز کرد و با توجه به افزایش هجمه اعتراضات مردمی از تمام اقشار و صنوف که به فرمانداری واصل می شد، علیرغم اینکه شاید بازتاب منفی هم داشت تصمیم به بازدید از خیابان امام گرفتم و آنچه که مشاهده کردم این بود که پروژه طبق برنامه جلو نمی رود و مصالح بکار رفته در پیاده روها و نوع کار نیز استاندارد نمی باشد.

حقیقتاً قصد بنده مقصر جلوه دادن شخص خاصی نیست ولی مردم می گویند در طول 9 ماه چکار کرده اید و حق هم دارند ما نتوانسته ایم یک پروژه را مدیریت کنیم، و در نهایت طوری نباشد که خروجی کار قابل دفاع نباشد چراکه اگر در این مدت قصد ساخت راکتور اتمی داشتیم قطعاً تمام شده بود.

بحث بنده محکوم کردن شورا و یا شهردار نیست بلکه قصد بنده تسریع در اتمام عملیات ساخت پیاده راه امام است و خدا را گواه می گیرم که نظر خاص دیگری ندارم و احساس می کنم کیفیت مصالح فعلی خوب نیست و با بررسی و مقایسه سنگ فرش های دیگر پیاده روهای خیابانهای منتهی به مرکز و حتی طرف دیگر این پیاده راه که سالها قبل نصب شده، قطعاً به بی کیفیتی، نامرغوبی، نامتناسب بودن زیرسازی سنگ فرشهای فعلی پی خواهید برد و به نظر می رسد افرادی هم که این پروژه را انجام می دهند، متخصص این کار نیستند.

 

غلامعلی شریف، عضو شورای شهر خوی:

  آقای فرماندار پس چه کسی مقصر است، باید مقصر اصلی مشخص شود.

 

 

حسین سیوانیاصل، فرماندار شهر خوی:

 عدم نظارت کافی و روحیه های غیرمسالمت آمیز باعث اتلاف زمان و سرمایه در پروژه خیابان امام شده است و همه ما مقصر هستیم. خود شما هم رئیس شورا بوده اید و امروز به اغلب کارهایی که در زمان خودتان مصوب شده نقد داریدف همینطور رئیس فعلی نیز باید بشکل سنجیده به عملکرد شهردار نظارت داشته باشد. من اینجا له و علیه کسی حرف نمی زنم و ظیفه من نیست که بگویم چکار کنید و چکار نکنید ولی عین باور من این است که سیستم دچار معظل و اشکال شده و شخص خاصی  متهم به بروز چنین وضعیتی نیست چراکه همه ما مقصریم و نتوانسته ایم هماهنگی لازم و مدیریت کافی بر روی این پروژه داشته باشیم.

غلامعلی شریف، عضو شورای شهر خوی:

 از قضاوت منصفانه شما متشکرم ولی لازم است که بگویم بنده وقتی این طرح به کمیسیون مصالحه آمد از همان زمان مخالف خود را اعلام کردم ولی ایراد کلی کار این بود که نباید شورا بدون برنامه ریزی وارد عمل می شد و شهردار هم نباید با نظر شفاهی اعضا این پروژه را کلید می زد و آنچه که مشخص است شورا با بی برنامه گی امورات مردم را معطل کرده است، اینکه در کار اجرایی مشکلاتی هم باشد جای خود دارد ولی 6 ماه قبل 8 نفر از اعضای شورا پیشنهاد دادند که خیابان امام به حالت اولیه خود بازگردد ولی در صورتجلسه ذکر نشد و برخی فرافکنی کردند و راه را به خطا رفتند.

 

حسین سیوانیاصل، فرماندار شهر خوی:

 مشکلات چندین دهه این شهر روی هم انباشته شده و همواره در کار جمعی و اخذ سلایق و نظرات دچار مشکل بوده است و در خصوص برگشت خیابان امام به حالت اولیه نیز اصلاً قابلیت طرح نداشته و قابل دفاع نیست و قطعاً با نظر شورای ترافیک استان این اقدام فاجعه ای غیر قابل جبران خواهد بود و این چاله قابلیت تبدیل به چاه را دارد ولی باید با مدیریت صحیح نگذاریم این پروژه بیش از این بطول انجامد و تسویه حسابهای شخصی را خارج از شورا اداره کنید و دفتر بنده به روی تک تک اعضای شورای شهر باز است و در جهت تخریب شورا و شهردار هرگز حرکتی انجام نخواهم داد.

 

غلامعلی شریف، عضو شورای شهر خوی:

 فرماندار ناظر بر عملکرد شورا است و به منزله شورای نگهبان برای اعمال شورا می باشد.

 

 

غلامحسین قره محمدلو، عضو شورای شهر خوی:

  بارها مردم در کوچه و خیابان به روند عملیات خیابان امام اعتراض کرده اند و ساکنین کوچه های اطراف این خیابان هم از وضعیت نابسامان ایجاد شده گله مند هستند. بنظر بنده طرح با مطالعه کافی اجرا نشد و باعث تحمیل فشار به شهروندان و کسبه گردید و بهتر بود با مطالعه کافی و دقیق این پروژه عملیاتی می شد.

 

رضا ایماندار، عضو شورای شهر خوی:

  بهتر است بجای خوش آمدگویی و تعریف و تمجید همدیگر رسماً و بصروت رسانه ای از مردم عذرخواهی بکنیم.

 

 

محمدرضا محبوبی، نائب رئیس شورای شهر خوی:

  از شهردار انتظار داریم مصوبات شورا را در اولویت امورات خود قرار دهد. شاید برخی شانتاژها بعد از مصوبات شهردار را دچار مشکل کرده باشد ولی برخی اقدامات بدون کارشناسی و مطالعه و در نهایت احساسی بوده است و در این بین به افکار عمومی توجه نمی شود که جای دارد شورای شهر و شهرداری به افکار عمومی احترام بگذارد و 7 نفر از اعضای شورای شهر امضا کردند که خیابان امام بسته شود و نامه هایی با امضای کسبه محل خواستار باز شدن این خیابان را داشتند که اساساً ایراد داشت چراکه خیابان امام شاهراه اصلی شهر می باشد و اگر مشکل ترافیک بود پس کجای دنیا سراغ دارید که برای رفع ترافیک، خیابان را کم عرض و پیاده راه را تعریض کنند و قطعاً در آینده دچار فاجعه ترافیک در هسته مرکزی شهر خواهیم شد و لازم است با راهکارهای مناسب این معظل حل شود.

 

غلامعلی شریف، عضو شورای شهر خوی:

  شهر خوی فقط در خیابان امام خلاصه نمی شود. شهرداری در قبال مردم موظف به انجام تعهدات خود می باشد، چراکه عدم عمل به تعهدات شهرداری باعث سلب اعتماد مردم از شورا شده است و در مقابل مردم شرمنده شدیم.

در زمان تخصیص بودجه برای پیاده راه امام، هزینه های اضافی اعم از فاضلاب، انتقال کابلهای برق بصورت زیرزمینی پیش بینی نشده بود.

 

فریده واحدی، عضو شورای شهر خوی:

  ضروری است برای توسعه شهری و استفاده بهینه از زمینها و فضاهای شهری با توجه به رشد جمعیت، برنامه های بلند مدتی شاید 50 ساله اما بصورت تدریجی اجرا شود.

 

 

معصومه کریمی، عضو شورای شهر خوی:

  ما که 9 ماه صبر کردیم چند ماه هم روی آن منتظر می مانیم و برای ادامه عملیات از سنگ فرشهای مرغوب با تنوع رنگ استفاده می کنیم.

 

 

 

لیلا مکاری، عضو شورای شهر خوی:

  با همان مصالح طرح ادامه یابد بهتر است تا چند ماه دیگر هم بطول انجامد.

 

 

علیرضا فتحی، عضو شورای شهر خوی:

 قبل از انتقال کابلهای برق بصورت زیرزمینی، به شهردار گفتم که سنگ فرش ها را با تأخیر انجام دهند چراکه مجدداً بخاطر انتقال کابلها دوباره مجبور به کندن آنها نباشیم که متأسفانه این امر صوت گرفت و زمانیکه پیگیری کردم به بنده اطلاع دادند که انتقال کابلها از محل برش قسمت مازاد آسفالت خیابان صورت خواهد گرفت که متعاقد شدم. آنچه که معلوم است اینکه این سنگ فرشها بعد از چند سال کیفیت فعلی خود را از دست خواهند داد و با آبهای سطحی و یخبندان دچار آسیب خواهند شد و اگر بتوانیم از محل دیگری اعتبار لازم را برای تهیه سنگ فرشهای مناسب و مرغوب تأمین کنیم بهتر است این امر صورت بگیرد و همچنین در اسرع وقت در خصوص وضعیت نامناسب و جمع آوری نمایشگاه بنر در وسط میدان مرکزی شهر نیز تصمیم گیری شود.

 

ابراهیم آهنگری عضو شورای شهر خوی:

 برخی کارها با عجله انجام می شود و حتی بودجه موارد اضافی در طرح پیاده راه امام هم پیش بینی نشده است. امروز برای جلوگیری از ضرر اضافی هرکجا لازم باشد باید جلوی کار گرفته شود چراکه در جای خود منفعت خواهد بود و در خصوص تأمین مصالح با کیفیت هم با نظر جمع اگر لازم است این امر صورت بگیرد و بجای اتلاف وقت به فکر تسریع در عملیات پیشرفت پروژه باشیم.

 

حسین سیوانیاصل، فرماندار شهر خوی:

 توان و ظرفیت مدیریت شهری روی یک خیابان متمرکز شده و آنچه که مشخص است اینکه ما هنوز در مدیریت یک خیابان مانده ایم و اگر قالیباف تهران را اینطور اداره کند، قطعاً در عرض یک هفته منفجر می شود. تا به انسجام فکری و عملی نرسیم نخواهیم توانست پروژه های عمرانی شهر را جلو ببریم و بنده بعنوان ناظر موظف به دفاع از حقوق شهروندان هستم و اینکه شخصاً در کار شورا و یا بررسی نوع سنگ فرش یک خیابان ورود پیدا بکنم به هیچ وجه صحیح نیست. همه شاهد ان هستیم که پروژه تقاطع غیرهمسطح در میدان جهاد در حال پیشرفت می باشد و هیچگونه مشکلی هم در روند عملیات ندارد چراکه در احداث این تقاطع از پیمانکار حرفه ای استفاده شده است و الان هیچ دغدغه ای بابت ادامه این پروژه نداریم. پیشنهاد میکنم خیابان امام تا جائیکه سنگ فرش شده باقی بماند و طرف دیگر خیابان با سنگ فرشهای جدید نصب شود و روند عملیات شتاب بگیرد و بعد از اتمام کار، این قسمت نیز با سنگ فرش جدید یکسان سازی شود و لازم است شورا در جزئیات دخالت نکند چراکه ترس بنده این است که نتوانیم در افکار عمومی از عملکرد خود در قبال این خیابان دفاع کنیم.

 

سجاد چهره آراء عضو شورای شهر خوی:

 حافظه کوتاه مدت بنده تا جائیکه یاری می کند آقای شهردار یکسال پیش در توصیف خیابان امام گفت که چشم اندازی برای خیابان امام طراحی کرده ایم که با تعبیه نورافشانی و استفاده از بهترین نوع سنگ، چراغ و صندلی هویت قدیمی خوی را بازسازی خواهیم کرد و ما به نظر شهردار اعتماد کردیم. شهردار اگر فنی باشد نیازی به ارائه برنامه از طرف شورا به وی نخواهد بود و بنده به نوبه خود هرگز از مردم عذرخواهی نخواهم کرد چراکه بنده بدون روئیت طرح فقط به نظر شهردار اعتماد کرده و رأی داده ام و اجرا بعهده بنده نیست که بعلت تعلل آن از مردم عذرخواهی کنم.

اینکه امروز شهردا مدعی باشد وضع مالی خوبی ندارد دلیل نمی شود بگوید طرح اولیه این خیابان از ابتدا هم به این شکل بوده است.

 

غلامعلی شریف، عضو شورای شهر خوی:

  در زمان ارائه طرح از سوی شهردار بنده به این طرح باور نداشتم ولی رأی ارود ولی هیچیک از اعضای شورای شهر طرح را به چشم خود ندیدند بلکه صرفاً به گفته های شهردار اعتماد کرده و رأی دادند.

 

 

حسین سیوانیاصل، فرماندار شهر خوی:

 بنده سلیقه شما را نمی پسندم و نباید با چشم توطئه به این طرح نگاه کنیم. اگر شورا به طرح ایمان نداشت، هرگز نباید رأی می داد و اگر این چنین باشد شورا مقصر است و لازم است برای خروج از وضعیت فعلی این پروژه را مدیریت کنیم.

 

 

رضا ایماندار، عضو شورای شهر خوی:

  بعد از سه ساعت هنوز نتیجه و خروجی جلسه مشخص نشده است.

 

 

 

عزیز زینالی عضو شورای شهر خوی:

  به اعتقاد بنده اگر طرح اینطور پیش برود بهتر است هم شورا و هم شهردار استعفا بدهند. ما هنوز یا لجاجت می کنیم و بدون احساس مسئولیت تصمیم می گیرم و گاهاً مشکل را به گردن شخص شهردار می اندازیم. البته مشکل اصلی شهردار این است که در برابر نظر شورا سکوت می کند و نمی گوید این طرح قابل اجرا نیست. بنده در زمان ارائه طرح المان مرکزی خود را کشتم از بس مخالفت کردم ولی فایده نداشت، ما هنوز در المان میدان مرکزی شهر مشکل داریم و واقعیت این است که اگر کار را به نتیجه نرسانیم باید از کشور فرار کنیم.

 

سیدفتاح کبیری، رئیس شورای شهر خوی:

  در سفری که به همراه تنی چند از اعضای شورای شهر به ازمیر و استانبول ترکیه داشتیمف بعد از مشاهده چندین پیاده را تصمیم گرفته شد تا پیاده راهی با طرج و رنگ مختلف در خوی بعنوان نمادی برای هویت این شهرستان ایجاد کنیم که قطعاً این سنگ فرشها این هویت را احیاء نخواهد کرد و قابل دفاع نیستند. حاضرم به نمایندگی از شورای شهر، درب خانه مردم را بزنم و از آنها عذرخواهی کنم. بنده اعتقاد دارم از آنجائیکه شورا ناظر بر اعمال شهردار است لذا بایستی پیگیر تعلل صورت گرفته در خیابان امام باشد و چنانچه شهردار هم خطایی کرده باشد، لازم است استیضاح شود.

آنچه که لازم بود بدانم، در جلسه امروز آموختم

محبوب تیزپاز نیاری، شهردار خوی:

 در ابتدا لازم است از صحبتهای منصفانه فرماندار نهایت تشکر را داشته باشم. شایان ذکر است که بنده با انتقال کابل بصورت زیرزمینی بخاطر به تأخیر انداختن پروژه مخالف بودم و نمی خواستم بیش از این باعث اذیت کسبه و شهروندان در این خیابان باشیم و از آنجائیکه شخص فرماندار عهده دار عواقب این امر شدند بنده حرفی برای گفتن نداشتم. در خصوص سنگ فرش ها نیز از ابتدا ما برای این نوع کف برنامه ریزی کرده بودیم و ذره ای در پیگیری عملیات خیابان امام کوتاهی نکرده ام و جا دارد از اکیپ برق بخاطر تسریع در عملیات انتقال کابل از زیر زمین تشکری کرده باشم ولی از آنجائیکه طولانی شدن پروژه باعث ایجاد خلل در فعالیت پیمانکار و متفرق شدن اکیپ او شد واقعاً شهرداری را زمین گیر کرد ولی هم اکنون 7 اکیپ مشغول بکار هستند و شاید توان اجرایی آنها ضعیف باشد ولی مدیریت می کنیم تا کار عقب نیفتد و از آنجائیکه مسئولیت اصلی روی دوش بنده است حداقل 90 درصد ضعف و مشکلات را به گردن میگیرم و در بازدید اخیری که به همراه اعضای شورا از محل پروژه داشتیم مقرر شد برای ادامه عملیات سنگ فرش های جدیدی خریداری کرده ایم تا در کف سازی بکار رود و ما بالای 100 میلیون تومان سنگ فرش جدید خریداری کردیم.

فکر می کنم آنچه که بایستی بنده بعنوان درس عبرتی از جلسه امروز یاد گرفتم، قطعاً آموختم و نکته نظرات تمامی اعضا را شنیدم، لذا از اعضای شورای شهر تقاضا دارم در ادامه عملیات این پروژه دخالت نکنند و اجازه بدهند بقیه عملیات را شهردار جلو ببرد و شاید قدری با تأخیر انجام شود ولی قطعاً بسمت رضایت عمومی پیش خواهیم رفت.

 

سجاد چهره آراء عضو شورای شهر خوی:

  اگر مسئولیت تماماً با شهردار باشد برای شورا هم بهتر است تا در صورت بروز مشکل شهردار را بازخواست کند و ما کماکان موظف به اعتماد هستیم و انشاا... که مشکلی برای بازخواست از شهردار بروز نکند.

 

شنیده ها حاکی است شهردار خوی پس از پایان جلسه شورا در مراسمی که در مسجد امام علی(ع) برپا شده بود حضور یافت و به سئوالات و مشکلات اهالی پاسخ داد و بعد از آن نیز تا ساعت دو شب به همراه کارشناسان فنی عمرانی و ناظران پروژه، در خیابان امام حاضر و دستورات لازم برای تسریع در عملیات پروژه را صادر کرد.


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 67 + 5
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل