تعداد بازدید کنندگان 998
يکشنبه 11 مرداد 1394-19:8:19


هر کسی اول باید زبان مادری خودش را یاد بگیرد

مجموعه گفتگوهای جالب غلامحسین میرزاصالح با دکتر عباس زریاب خویی، یکی از موثرترین و جدی‌ترین تاریخ‌نگاران معاصر ایران به‌تفصیل، به اهمیت آموزش زبان ترکی به عنوان زبان مادری آذربایجانی‌ها تاکید کرده است.«زبان آذربایجان، زبان ترکی است. من حتی معتقد هستم که زبان ترکی باید تدریس شود چون برای بچه‌ای که به مدرسه می‌رود، دو چیز برایش فوق‌العاده مشکل است، یکی که خط یاد بکیرد و یکی هم یک زبان دیگر، در صورتی که یک بچه تهرانی که به مدرسه می‌رود، همان زبان مادری خودس را یاد می‌گیرد ولی در آذربایجان این‌طور نیست. در آنجا وقتی که معلم می‌نویسد، آب، باید اول آب را معنی کنند و این به قدری مشکل است که گاهی فلج می‌کند. به همین جهت، من معتقدم که یک دانش‌آموز آذربایجانی باید با زبان خودش یاد بگیرد و در سال‌های دوم و سوم زبان فارسی را یاد بگیرد؛ کردها و گلیک‌ها هم همین‌طور، وقتی مدرسه می‌رود خیلی چیزهای فارسی را نمی‌داند. به هرحال هر کسی اول باید زبان مادری خودش را یاد بگیرد.

اما این غیر از این مساله است که بگوییم که آذربایجان یک ملت جداگانه ای است و به کلی غیر از ایرانی است و باید مشتقل باشد. نه اینطور نیست... نظیر این مساله در سوییس هم هست. در دانشگاه های زوریخ آلمانی می‌خوانند، در ژنو ژاپنی می‌خوانند و در یک قسمت دیگر، ایتالیایی. اما ملت یک ملت است، ملتی واحد بنام ملت سوییس. در ارکان هم خللی وارد نمی شود.

من خودم را ایرانی می دانستم و می گفتم که زبانم ترکی است و خیلی هم افتخار می کنم به زبان ترکی که ادبیات خیلی قوی دارد چون فرماسیون فکری من با کتاب های ترکی و با کتاب های ادبیات ترکی که در باکو یا ترکیه منتشر می شد، یکی بود ولی با اعتقاد به ادبیات و فرهنگ فارسی.... زبان، زبان مردم است و زبان مردم را نمی‌توان ازشان گرفت. زبان مردم آذربایجان به تدریج ترکی شده و این زبان را نمی شود ازشان گرفت. این زبان خیلی ریشه دارد، ادبیات غنی دارد منتهی فرهنگ، فرهنگ ایرانی است، ملیت، ملیت ایرانی است... .»

منبع: گفتگو با دکتر عباس زریاب خویی (تاریخ، نظریه تاریخ، تاریخ‌نگاری)، به کوشش غلامحسین میرزاصالح، انتشارات فرزان روز، چاپ اول، تهران، 1381، صص 20 الی 21

 

برگرفته از: صفحه اصغر زارع کهنمویی

از صفحه تاریخ و فرهنگ خوی


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 71 + 6
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل