تعداد بازدید کنندگان 1633
شنبه 4 مهر 1394-9:31:9


داستان واقعی_شماره دوم

در پی استاتوس قبلی در باب خرابی تنها دستگاه سی تی اسکن خوی و بازتاب گسترده آن در میان مردمان که توامان با خشم و تعجب بود٬ دوستانی لطف کرده اطلاعاتی در باب این احوالات در اختیارم گذاشتند.



عده ای از تجربیات دلخراش مربوط به عزیزان نزدیک خود گفتند و عده ای از پشت پرده ی اینکه چرا ما در خوی سی تی اسکن نداریم٬ صحبت به میان آوردند. از اینکه سرمایه گذاران و خیرینی خواسته اند به خوی سی تی اسکن بیاورند. طبق روال برای کسب مجوز به مرکز استان مراجعه کرده اند و آنجا با این جواب که برای آوردن سی تی اسکن به خوی مجوز ندارید٬ مواجه شده اند و به آنان گفته شده دستگاهتان را به اورمیه بیاورید اما در پی اصرار آنان به یکی از مسئولان خوی ارجاع داده شده اند. ایشان هم فرموده اند که بنده مسئله را حل می کنم اما با فلان درصد شراکت....

حالا بشنوید این واقعه را که یکی از شاهدان زنده متضرر از وضعیت درمانی خوی چند ساعت قبل به بنده تعریف کرد. حدودا سه هفته قبل٬ متاسفانه یکی از نزدیکان ایشان تصادف می کند. به بیمارستان قمر بنی هاشم رسانیده می شود. با دستگاه سی تی اسکن از مغز او تصویر برداری می شود. هیچ عارضه ای دیده نمی شود و بیمار با درمان سرپایی مرخص می شود. اما چند روز بعد حالش خراب می شود و با حالات خاص به بیمارستان قمر بنی هاشم می رسانند. آنجا بدون توجه به سابقه٬ او را به بیمارستان مدنی می فرستند. چون تشخیص می دهند مشکل بیمار عصبی است و آنجا متخصص و بخش اعصاب ندارند. بیمار به بیمارستان مدنی برده می شود. متخصص محترم حضور ندارند. پزشک اورژانس بدون معاینه کافی داروی آرام بخش می زند و مریض از حال می رود. دکتر می گوید طبیعی است و مریض را به بیمارستان قمر برگردانید. وقتی به قمر برمی گردانند متوجه می شوند علایم حیاتی بیمار تقریبا موجود نیست. متاسفانه فشار بیمار بسیار پایین بوده و پزشک اورژانس مدنی با زدن آرام بخش بیمار را در کما فروبرده. او را به اتاق احیا می برند. پرستار ماسک اکسیژن را در دهان بیمار قرار می دهد و خارج می شود. بیمار در حال بی هوشی شروع می کند به تکان دادن شدید دستانش. همراهانش احساس می کنند او در حال خفگی است. با کمال تعجب ماسک را از دهانش برمیدارند و با دیدن درجه کپسول اکسیژن متوجه می شوند که کپسول خالی است و نه تنها اکسیژنی نمی دهد بلکه از تنفس بیمار جلوگیری می کند. این مسئله را به کادر بیمارستان اطلاع می دهند که آنها هم کپسول خالی را با کپسول پر تعویض می کنند. همچنین دستگاه نشان دهنده ضربان قلب هم خراب است در این گیر و دارد. مع الاسف اکنون با گذشت سه هفته٬ این بیمار نگون بخت در کماست.

متاسفانه خرابی دستگاه سی تی اسکن باعث شده بود در اول ماجرا عارضه مغزی ساده ی او که با یک عمل نسبتا ساده قابل رفع بود٬ تشخیص داده نشود و سلسله اشتباهات بعدی هم که شرحش آمد. با توجه به وضعیت بیمار امکان ارجاع بیمار به سلماس نیز چند روز وجود نداشت و بعد از چند روز بیمار در حالت کما٬ با عارضه مغزی به سلماس برده می شود که سی تی اسکن شود....

آیا چاره ای بر این بدبختی های ما و شهرمان و مملکتمان پیدا خواهد شد؟ پ.ن: همچنین یکی از بیمارانی که تحت دیالیز بود و نیاز مبرم به سی تی اسکن داشت اماامکان انتقالش به سلماس وجود نداشت٬ جان سپرد.

پ.ن ۲: جماعت خوی تا کی محافظه کاری؟

پ.ن۳: بنده به رغم انتقادات قابل توجه٬ در این ماجرا مشکل اساسی را متوجه مرکز استان نمی بینم

صدرا آقاسی

 


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 79 + 8
مطالب برتر
مطالب پربیننده



پربازدیدهای یک ماه قبل



پربازدیدهای دو ماه قبل



پربازدیدهای سه ماه قبل