تعداد بازدید کنندگان 11405
سه شنبه 23 شهريور 1395-11:50:11


خوی، شهر بدون سینمای ایران

شهرستان خوی به لحاظ قدمت تاریخی خوی سومین شهری است که در سطح کشور صاحب سینما شده است مردم این شهرو شهرهای اطراف خاطرات بسیاری از سینما ها و فیلم های اکران شده دارند که با تعطیلی یکی پس از دیگری این سینماها دیگر هیچ فیلمی در خوی اکران نشد و مردم و علاقمندان از سینما محروم شدند تاریخ تاسیس و راه اندازی سینما در خوی نزدیک به یک قرن می رسد و فعالیت شان قبل و بعد از انقلاب ادامه داشت .

 

اولین سینمای خوی قبل از سال 1310سینما خورشید نام داشت که باراه اندازی سینما ایران غیرفعال شد و دومین سینمای خوی با نام سینما آسیا دو دهه بعد از تاسیس سینما ایران راه اندازی شد.

شهرستان خوی به لحاظ قدمت تاریخی خوی سومین شهری است که در سطح کشور صاحب سینما شده است  مردم این شهرو شهرهای اطراف خاطرات بسیاری از سینما ها و فیلم های اکران شده دارند که با تعطیلی یکی پس از دیگری این سینماها دیگر هیچ فیلمی در خوی اکران نشد و مردم و علاقمندان از سینما محروم شدند

 

تاریخ تعطیلی آخرین سینمای خوی یا همان سینما آسیا به سال 1388 برمی گردد که مسئولین مربوطه با اذعان به فرسوده بودن تعطیل کرده و به جایش سینما را به محل دست فروشان تبدیل کردند که در دولت جدید با پیگیری های فرماندار خوی برای بازگشایی واحیا سینما های خوی جلسات و پیگیری های متعددی انجام شد که تا این روز با گذشت سه سال هنوز این امراتفاق نیفتاده است.

 

خبرنگار ایسنا برای پیگیری موضوع چندین بار با فرماندار خوی تماس تلفنی داشته که به عللل مختلف حاضر به مصاحبه در این مورد نشده است.

 

علی اکبر چیت ساز مدیر فرهنگی و هنری شهرداری خوی نیز در گفت و گو بار خبرنگار ایسنا با اشاره به قدمت تاریخی راه اندازی سینما در خوی اظهار کرد: احیای سینماهای خوی با توجه پیشینه فرهنگی و هنری آن  ضروری است  .

 

وی تصریح کرد:شایسته است مسئولین مربوطه هر چه سریعتر نسبت به بازگشایی سینماهایی متناسب با نیاز جامعه اقدام کنند.

 

حال سوال مردم و افکار عمومی از مسئولین این است: اگر علت تعطیلی سینماهای خوی به علت فرسودگی شان بوده است چرا این سینماها به دست فروشان برای فروش اشیا شان واگذار شده است.

 

به گزارش ایسنا، در خواست عمومی مردم خوی از مسئولین احیا و بازگشایی سینماهای خوی می باشد و با توجه به شعار دولت تدبیر و امید در ایجاد نشاط عمومی و توسعه فرهنگی وهنری بسیار شایسته خواهد بود که بعد از سال ها شاهد بازگشایی و اکران فیلم در شهر تاریخی و فرهنگی خوی باشیم .

 

 

خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 23 + 8
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل