تعداد بازدید کنندگان 8948
دوشنبه 5 مهر 1395-12:57:12


نبوغ مولوی نتیجه عشق به شمس تبریزی بود

حضور شمس تبریزی باعث غلیان چشمه شعر مولوی می شد و غیبت وی، زبان مولوی را گنگ می کرد. مولوی در سایه محبتی که نسبت به شمس داشت، مطلبی عالی را با مثالی لطیف بیان می کرد.به گزارش خوی آنلاین، آیت الله محی الدین حائری شیرازی در پیامی به مناسبت مراسم افتتاحیه همایش بین المللی شمس تبریزی آورده است: حضور شمس تبریزی باعث غلیان چشمه شعر مولوی می شد و غیبت وی، زبان مولوی را گنگ می کرد. مولوی در سایه محبتی که نسبت به شمس داشت، مطلبی عالی را با مثالی لطیف بیان می کرد.

وی افزوده است: روحیات و ارادتی که مولوی نسبت به شمس داشت باعث شد وی از وابستگی دنیوی جدا شود.

آیت الله حائری شیرازی با اشاره به اینکه افرادی دکان هایی درست کرده و عده ی زیادی را نسبت به عرفان بدبین کرده اند، اظهار کرده است: این افراد دوستداران عرفان را منحرف کرده و آن ها را از معرفت و جهاد عرفانی بازداشته اند. بر ما وظیفه است که ریشه های عرفان کاذب را شناخته و درجهت شناساندن عرفان صادق تلاش کنیم.

وی اضافه کرده است: شناسایی صحیح بنیان های عرفان صادق از مطلق گرایی در این مسیر جلوگیری کرده و موجب بی رونقی دکان های شیادان خواهد شد. درصورتی که فضیلت های عرفان را به خوبی بشناسیم، نسبت به آن نا امید نشده و گرفتار زندگی پوچ و بی محبت نخواهیم شد.

به گزارش ایرنا، هفت مهرماه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز شمس نامگذاری شده است.

همایش بین المللی شمس تبریزی از چهار مهرماه با حضور محققان و صاحب نظران ایرانی و خارجی در مقبره شمس تبریزی در شهرستان خوی آغاز شده است و تاهفتم مهرماه (روز شمس) ادامه دارد.

منبع ایرنا

کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 10 + 1
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل