تعداد بازدید کنندگان 7497
شنبه 17 مهر 1395-14:31:14


پل روگذر«جهاد» به بهره برداری نرسید

روند احداث پل روگذر جهاد خوی از سال ۹۳ با هدف کاهش بارترافیکی در خوی آغاز و مقرر بود مهرماه امسال به بهره برداری برسد اما گویی این طرح برای افتتاح راه طولانی در پیش دارد.شهرستان خوی با جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر و با وجود گذشته تاریخی طولانی در بسیاری از نقاط شهر دارای بافت و مبلمان شهری قدیمی است که نشان از قدمت بالای این شهر دارند اما بسیاری از این بافت‌ها همچون خیابان‌ها نسبت به خیابان‌های امروزی، کم عرض هستند و به معضلی برای این شهر تبدیل شده اند.

 

از سوی دیگر وضعیت معیشتی نامناسب مردم سبب شده است که مردمان روستاها برای تامین امرار معاش خود به شهرها مهاجرت کنند و هجوم چنین حجم جمعیتی از روستاها و سایر شهرهای اطراف خوی، باعث شده تا ترافیک سنگینی در خیابان‌های این شهر پدید آید که باعث آزار واذیت روحی و روانی شهروندان خویی شده است.

 

وجود ترافیک‌های سنگینی که مشکلات گوناگونی را برای شهروندان بوجود می‌آورد، مسئولان شهری را وا داشت تا تصمیمی برای رفع این معضل اتخاذ کنند که در این هنگام شورای اسلامی شهر خوی طرحی مبنی بر آغاز ساخت پل غیرهمسطح «جهاد» را تصویب کرد.

 

این پل روگذر که در سال ۹۳ استارت ساخت آن زده شد، قرار بود تا آغاز سال ۹۵ به اتمام برسد اما اکنون بیش از دو سال از ساخت پل غیرهمسطح می‌گذرد ولی این پروژه راه زیادی تا بهره‌برداری درپیش روی دارد.

 

روند زندگی ساکنین میدان جهاد دچار اختلال شده است

 

نکته قابل تامل تغییر کاربری دادن این تقاطع غیرهمسطح از زیرگذر به پل روگذر است، چرا که به گفته برخی از مسئولان، متخصصان عمرانی تصمیم داشتند که این تقاطع غیرهمسطح به دلیل کم عرض بودن بلوار و هزینه خیلی پایین نسبت به پل روگذر، به صورت زیرگذر باشد ولی چگونه و به چه دلیل این تقاطع از زیرگذربودن به روگذربودن تغییر کاربری داد را باید اعضای شورای اسلامی شهر پاسخگو باشند.

 

علاوه بر موارد ذکر شده، بسیاری از مردم و ساکنین میدان جهاد از گردوغبار ناشی از پل و ترافیکی که در زمان‌های پرتردد در آن منطقه ایجاد می‌شود، کلافه شده‌اند و نیز کارو کاسبی مغازه‌داران این منطقه مختل شده است.

 

در حال حاضر سوالهای زیادی بدون پاسخ باقی مانده اینکه آیا با طولانی کردن زمان اتمام ساخت پل روگذر جهاد باری از روی شانه شهروندان خویی برداشته‌اند یا باری دیگر بر شانه آن‌ها اضافه کردند؟ چه کسی ضرروزیان کسبه آن منطقه که دچار مشکل شده‌اند، پرداخت می‌کند؟ چه تعداد از مسئولان ساکن آن منطقه هستند تا مشکلات ساکنان را از نزدیک لمس کرده باشند؟

 

پل غیرهمسطح جهاد از زمان آغاز پروژه با فرازونشیب‌های فراوانی روبرو بوده است و با وجود تمامی انتقادات باید ببینیم چه زمانی وعده و وعید مسئولان جامع عمل به خود می‌پوشد.

 

پروژه احداث پل غیر همسطح جهاد قطعا تا ۱۰ آبان به بهره‌برداری می‌سد

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر خوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آماده‌سازی تیرورق های عرشه تقاطع غیر همسطح جهاد به اتمام رسیده و در حال رنگ آمیزی است و اجرای این پروژه در حال حاضر تسریع یافته و نمای رمپ غربی به اتمام رسیده و بخشی از نمای رمپ ضلع شرقی در دست اجراست.

 

شورای اسلامی شهر به وعده خود مبنی بر افتتاح پل هم سطح جهاد پایبند است اما با وجود همزمانی محرم و مهرماه شاید اتمام این پروژه حداکثر ۱۰ روز تاخیر داشته باشد

سجادچهره‌آرا افزود: فونداسیون ویژه چراغ‌های روشنایی و سیم‌کشی آن انجام شده و در مرحله نصب چراغ‌های روشنایی قرار دارد و همچنین ۵۰ درصد از جدول‌کشی عرشه انجام شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با ورود مجموعه عمرانی خود شهرداری برای اجرای این پروژه در حدود ۱۵ میلیارد ریال در بخش هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر خوی تصریح کرد: شورای اسلامی شهر به وعده خود مبنی بر افتتاح این پروژه در مهرماه سال جاری پایبند است اما با وجود همزمانی محرم و مهرماه شاید اتمام این پروژه حداکثر ۱۰ روز تاخیر داشته باشد و قطعا تا دهم آبان افتتاح خواهد شد.

 

ﭘﻞ روگذر جهاد ﻧﻘﺶ ﭼﻨﺪانی ﺩﺭ ﻛﺎﻫﺶ ﺑﺎﺭ ﺗﺮاﻓﻴکی ﻣﻴﺪاﻥ ﺟﻬﺎﺩ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺩاﺷﺖ

 

عضو دیگر شورای اسلامی شهر خوی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ﺗﻴﺮﻫﺎی ﭘﻞ روگذر جهاد اﺯ ﭘﻴﻤﺎﻧﻜﺎﺭ ﻗﺒﻠی ﺗﺤﻮﻳﻞ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ و ﺑﻘﻴﻪ ﺗﻴﺮﻫﺎ ﺗﻮﺳﻄ ﺧﻮﺩ ﺷﻬﺮﺩاﺭی ﺩﺭ ﺣﺎﻝ اﺟﺮا اﺳﺖ و ﺭﻭﺯ ﺟﻤﻌﻪ ﻳﻚ و ﻧﻴﻢ ﺩﻫﻨﻪ ﻋﺮﺷﻪ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﺷﻬﺮﺩاﺭی ﺷﺪﻩ وﻫﻤﻪ ﻗﻂﻌﺎﺕ اﻋﻢ اﺯ ﺗﻴﺮﻫﺎ و ﻋﺮﺷﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺭﻧﮓ‌ﺁﻣﻴﺰی بوده وﺗﺎ ﺣﺪاﻛﺜﺮ ۱۰ﺭﻭﺯ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﻛﺎﺭ ﻧﺼﺐ ﺗﻴﺮﻫﺎ و ﻋﺮﺷﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

 

سیدعزیز جعفرزاده چهراقی بیان کرد: اﻳﻦ ﭘﻞ ﻧﻘﺶ ﭼﻨﺪاﻧی ﺩﺭ ﻛﺎﻫﺶ ﺑﺎﺭ ﺗﺮاﻓﻴﻜی ﻣﻴﺪاﻥ ﺟﻬﺎﺩ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺩاﺷﺖ ﭼﺮا ﻛﻪ اﻛﺜﺮ ﺧﻮﺩﺭﻭﻫﺎی ﻋﺒﻮﺭی ﺑﻪ ﻣﺴﻴﺮﻫﺎﻳی ﻏﻴﺮ اﺯﻣﺴﻴﺮی ﻛﻪ ﭘﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ حرکت هستند.

 

وی افزود: ﺑﻴﺶ اﺯ ﻫﻔﺘﺎﺩ ﺩﺭﺻﺪ اﺗﻮﻣﺒﻴﻞ ﻫﺎ اﺯ ﻛﻨﺎﺭ ﮔﺬﺭ ﭘﻞ ﻋﺒﻮﺭ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻛﺮﺩ و ﻳﺎ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺟﻤﺸﻴﺪ ﺁﺑﺎﺩ و ﺁﻥ ﻃﺮﻓ‌ﻬﺎ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺭﻓﺖ و ﻳﺎ اﻛﺜﺮا ﺩﻭﺭﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺯﺩ و ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﻣﻴﺪاﻥ ﻣﺮﻛﺰی ﻳﺎ ﺧﻴﺎﺑﺎﻥ ﻛﺎﺭﮔﺮ و ... ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺭﻓﺖ و ﺗﻨﻬﺎ ﻛﻤﺘﺮ اﺯ ۳۰ ﺩﺭﺻﺪ ﺧﻮﺩﺭﻭﻫﺎ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺨﻮاﻫﻨﺪ اﺯ ﺭﻭی ﭘﻞ ﺑﮕﺬﺭﻧﺪ و ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﻛﻤﺮﺑﻨﺪی و ﻣﺤﻠﻪ و ﻓﻴﺮﻭﺭﻕ ﺑﺮﻭﻧﺪ ﭘﺲ ﺗﺮاﻓﻴﻚ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﺳﻨﮕﻴﻨی ﺯﻳﺮ ﭘﻞ ﺑﺮﻗﺮاﺭ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ و ﺑﺎﻻی ﭘﻞ ﺧﻠﻮﺕ ﺧﻮاﻫﺪ ﻣﺎﻧﺪ.

 عضو شورای اسلامی شهرخوی خاطرنشان کرد: ﺑﻪ ﻫﺮﺣﺎﻝ اﻳﻦ ﭘﻞ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ و ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺷﻮﺭا ﻭ ﺷﻬﺮﺩاﺭی اﺗﻤﺎﻡ ﺁﻥ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺪﻟﻴﻞ ﻛﺎﺭﺷﻜنیﻫﺎی ﭘﻴﻤﺎﻧﻜﺎﺭاﻥ ﻗﺒلی ﺗﺎ ﺑﻪ اﻣﺮﻭﺯ ﭘﺮﻭﮊﻩ  ﺑﻪ ﺷﻬﺮﺩاﺭی ﺗﺤﻮﻳﻞ داده ﻧﻤی شﺷﺪ ﻛﻪ بلاخره ﺩﺭ ﻃی ﻫﻔﺘﻪ ﮔﺬﺷﺘﻪ اﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﻧﻬﺎﻳی شد و ﺑﺨﺶ ﺑﺰﺭﮔی اﺯ ﻋﺮﺷﻪ و ﺗﻴﺮﻫﺎ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﺷﻬﺮﺩاﺭی ﺧﻮی شده و به‌محضﺁﻣﺎﺩﻩ‌ﺳﺎﺯی ﻗﻂﻌﺎﺕ ﺩﺭ ﻛﺎﺭﮔﺎﻩ و ﺭﻧﮓ‌ﺁﻣﻴﺰی ﺟﻬﺖ ﻧﺼﺐ ﺑﻪ ﻣﺤﻞ ﻣﻨﺘﻘﻞ و ﻋﺮﺷﻪ ﺳﻮاﺭ ﺧﻮاﻫﺪ شد و تلاش ﻫﻤﻪ اعضا ﺑﻪ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺭﺳﺎﻧﺪﻥ اﻳﻦ ﭘﻞ ﻛﻪ اﻭﻟﻴﻦ ﭘﻞ ﺷﻬﺮی ﺧﻮی اﺳﺖ، می باشد


منبع خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 75 + 8
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل