تعداد بازدید کنندگان 1382
يکشنبه 16 آبان 1395-11:52:11


اسطوره های فوتبال و ذهن فراموش کار ما!

داشتم عکس های مراسم تشییع مرحوم پورحیدری را نگاه می کردم که با دیدن عکس بهتاش فریبا، یاد مرحوم محمد تقی زاده افتادم همانکه شاهین را بنا نهادهمان که نوجوانان را دور خود جمع کرد و فوتبالی نوین راه انداخت که به مکتب شاهین در شهرمان مشهور شد و همان که پای عابدزاده ها و بهتاش فریباها و صادق ورمزیارها را به میدان فوتبال شهرمان کشاند.

من هیچوقت شاگرد محمد تقی زاده نبودم. چرا که اصلا در آن حد فوتبال بازی نمی کردم که افتخار شاگردی اش نصیبم شود. اما می دانم که فوتبال خوی اگر هم اکنون هم نشانه هایی از فوتبال مدرن و تکنیکی و بازیکنان فانتزی دارد، همه از تعلیم های محمد تقی زاده است و از مکتبی که او بنا نهاد.

چندین سال است که سرطان او را از ما و از فوتبال ما گرفته است. همان درمان ناپذیری که حجازی ها و پورحیدری ها را از فوتبال کشورمان گرفته است. بعد از رفتن حجازی ها و هادی نوروزی ها می بینیم که به یادشان در سالروز درگذشتشان جمع می شوند و ادای احترام و اینکه در یادها مانده اند.

ما با اسطوره های فوتبالی مان چه کرده ایم؟ تقی زاده ها و پریزاد ها و دیگرانی که رفته اند. خواهشی که  نه به عنوان فوتبالیست سابق،  که به عنوان کسی که روزی و روزگاری در تیم پرتو ادای فوتبالیست شدن را در می آورد، دارم و آن اینکه سالروز درگذشت محمد تقی زاده را پیشکسوتان فوتبال شهرمان « روز فوتبال خوی» بنامند و برنامه ریزی کنند که دور هم جمع شویم یاد و نام همه فوتبالیست های درگذشته را گرامی بداریم و آنها را که هنوز هستند و هر وقت فوتبالی تماشا می کنند، بی اختیار پاهایشان حرکت می کند به نشانه شوتی و یا دریبلی و یا گل زدنی، با لبخندی و چاق سلامتی صمیمانه ای ارج نهیم و یقین کنیم که همین حرکت ها فوتبال را در دوباره در شهرمان به اوج می کشاند!

نوشته : یاردانقلی مردم خوی

 


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 57 + 8
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل