تعداد بازدید کنندگان 1567
چهارشنبه 8 دی 1395-9:12:9


منظومۀ زلزله بولاغی به زودی منتشر می‌شود - اثر: استاد سیدمحمدحسن ناصحی

از ویژگی های کتاب، حفظ لهجۀ خویی در متن اشعار است. اگر چه در این باره اختلاف نظر وجود داشت، ولی بنا به دلایلی که در یادداشت های آغازین کتاب، مورد بحث قرار گرفته است، ترجیح داده شد که کتاب با لهجۀ خویی منتشر شود تا خود این لهجه هم بصورت مکتوب، ثبت و ضبط شود.ماهنامۀ خوی نگار در زمان انتشار خود منشاء چندین اقدام فرهنگی ماندگار بود. یکی از این موارد، زمینه‌سازی برای سرایش منظومۀ زلزله بولاغی است. استاد ناصحی، شاعری که تا 80 سالگی فقط شعر فارسی گفته بود، برای اولین بار به سرودن شعر ترکی روی آورد که نتیجۀ آن خلق اثری زیبا، دلنشین و ماندگار است.

زلزله بولاغی، نام چشمه ای در خوی است که بر اثر زلزلۀ سال 1278ش پدید آمده است و روزگاری برای بسیاری از مردم خوی و به ویژه جوانان، محل تفرج و تفریح بود.

منظومۀ زلزله بولاغی با بیش از 1100 بیت، به زودی منتشر می‌شود. برای این کتاب، علاوه بر ابراهیم اصلانی و خود شاعر، بزرگان دیگری، مقدمه و یادداشت نوشته اند: استاد کریم مشروطه چی (سؤنمز) که مقدمۀ مفصلی در قالب شعر دارد، دکتر مرتضی مجدفر، دکتر حمید سفیدگر شهانقی، استاد جواد دربندی و سرهنگ حسین جوادی.

از ویژگی های کتاب، حفظ لهجۀ خویی در متن اشعار است. اگر چه در این باره اختلاف نظر وجود داشت، ولی بنا به دلایلی که در یادداشت های آغازین کتاب، مورد بحث قرار گرفته است، ترجیح داده شد که کتاب با لهجۀ خویی منتشر شود تا خود این لهجه هم بصورت مکتوب، ثبت و ضبط شود.


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 60 + 4
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل